اصناف -بازاریان -بازارروز

دوشنبه بازار رحیم آباد

نگاهی گذرا به بازارهای هفتگی گیلان:

هرچند از پیشینه ی بازارهای هفتگی گیلان اطلاعات مشخصی در دست نیست, اما با پدید آمدن شهرهاو روستاهای گیلان و با شکل گیری داد و ستد و معاملات پایاپای در بین گیلک ها, بازارهای هفتگی گیلان رواج یافت. بازارهای هفتگی گیلان با نام هایی مانند: شنبه بازار, یکشنبه بازار, دوشنبه بازار و..., با توجه به ویژگی های مساعد آب و هوایی و تولید انواع محصولات کشاورزی, به باور شماری از پژوهشگران موجبات زندگی شهرنشینی در گیلان را فراهم آورده است.

شماری از بازارهای هفتگی گیلان:

شنبه: اسالم, بندر انزلی, پاشاکی, پیربازار, دهشال, شبخوس لات, گوراب پس, لنگرود, لولمان, ماسال, لشت نشا

یکشنبه: چوبر, خلیفه آباد, صومعه سرا, خمام, دستک, رودسر, کوچصفهان, گشت رودخان

 دوشنبه: آستانه اشرفیه, خشکبیجار, رحیم آباد, سنگر, شفت, شلمان, ضیابر, کپورچال, گوراب زرمیخ, هنده خاله, کومله, سیاهکل

سه شنبه: اباتر, املش, پاشاکی, پره سر, چهارده, فومن

چهارشنبه: پونل, چابکسر, چوکام, حسن رود, رضوانشهر, رودبنه, کسما, کوچصفهان, کیاشهر, لنگرود, واجارگاه

پنجشنبه: آستانه اشرفیه, بازار جمعه ( تولم ), خشکبیجار, زیباکنار, سیاهکل, شاقاجی, شاندرمن,طاهرگوراب, کلاچای, نوخاله, هشتپر .

خرید و فروش برخی از محصولات و کالاها در بازارهای هفتگی گیلان, در فصل های مختلف سال: پنیر, کره, ماست, عسل, شلتوک و برنج, دام و ماکیان, گاو, گوساله, گوسفند, اسب, سبزیجات, گیاهان دارویی, زیتون,  کوزه سفالی, چینی,انواع پلاستیک, ماهیان دودی و انواع ماهیان دریایی و پرورشی, پوشاک, انواع میوه, مرغ, تخم مرغ محلی, لباس, پارچه, کیف و کفش, انواع صنایع دستی, انواع لوازم خانگی, خشکبار, ترشیجات, مرکبات, ازگیل و انواع میوه های محلی مانند: گلابی وحشی و... ، مرغابي ، انواع پرندگان شكاري ، و نيز فرآورده هاي صنعتي و بافته هاي حصيري و سفالي و تورهاي ماهيگيري, چاي ، طيور ، نيشكر ،   ابريشم, بادام زمینی, فندق و..

  بازارها از اولین تشکل های اجتماعی بشر محسوب می شوند وجهت خرید وفروش ومعامله وتامین نیازهای اقتصادی مردم به وجود آمده اند . درگذشته علاوه بر بازارهای دایمی ،بازارهای هفتگی و دوره ای در روستاها وحومه ی شهرها برپابود . امروزنیز شاهد تداوم چنین اجتماعاتی دراکثر شهرها ونقاط روستایی گیلان هستیم. در بعضی شهرهای بزرگ به دلیل توسعه ی شهری نقش تاریخی این بازارها کمرنگ شده ،بعضی از بازارها به دلیل مهاجرتها ،حوادث طبیعی مثل سیل وزلزله وتغییر جاده ها تعطیل شده ویا به نقاط ومراکز همجوار تغییر مکان داده اند.این بازارها با توجه به نیاز زمان با اندکی تغییر تشکیل می شود یکی از این تغییرات عرضه ی محصولات در پشت وانت ها ووسایل نقلیه است . به هرحال تنوع محصولاتی که ارائه که ارائه می شود ، تازه بودن آنها ومناسب بودن قیمت اجناس که فروشندگان آنها بیشتر مواقع خود تولید کننده ی آن نیز هستند مشتریان زیادی را برای حضور دراین بازارها جلب می نماید .بیشتر فروشندگان این بازارها مردان هستند ولی زنان در فروش سبزیجات،محصولات دامی وغذایی و دست بافت ها از اکثریت برخوردارنددر بیشنر این بازارها معمولا گرو های فروشنده مکان های مخصوصی دارند در کنار این بازارها معمولا عده ای به مشاغل جنبی و تفریحی اشتغال دارند . گاه مراسم تفریحی نظیرمعرکه گیری ،فال گیری، ریسمان بازی دیده می شود درمحرم گاه تعزیه به شلوغی بازار کمک می کند فروش صنایع دستی بومی گردشگران را به شدت به سوی خود جلب می کند .فروش ونوع جنس نسبت به فصول سال تغییر می کند تعداد بازارهای هفتگی فعال گیلان 75 بازار می باشد که به شنبه بازار انزلی ،یکشنبه بازار رودسر ،دوشنبه بازار رحیم آباد ،سه شنبه بازار املش ، چهارشنبه بازار لنگرود و پنجشنبه بازار کلاچای می توان اشاره کرد .دوشنبه بازار رحیم آباد قدمتی بیش از 50 سال دارد واولین مکان آن در مرکز شهر بوده است .داد وستد اولیه در این بازار ،فروش محصولات شهری به روستاییان وفروش محصولات روستاییان به شهری ها بوده است که امروز هم نمونه هایی از آن دیده می شود فروش فندق به بازاریان ومشتریان شهرهای دیگروخریدمحصولات شهری توسط آنان .شکل جدید دوشنبه بازار رحیم آباد به دلیل وجود جاده های ارتباطی بیشمار در بعد از انقلاب با شکل قدیم آن کاملا متفاوت است در گذشته بیشتر روستاییان اطراف شهر رحیم آباد به این بازار می آمدند واشکوری ها به دلیل نداشتن جاده کمتر به این بازار می آمدند اما امروزه اکثر مشتریان را اشکوری ها تشکیل می دهند . بازار با توسعه ی شهری دچار تغییراتی در مکان وارائه ی محصولات شده است ومکان امروزی در کنار رودخانه ی پلورود واقع شده است اما مکان فروش محصولات بومی در مرکز شهر می باشد فروش صنایع دستی از رونق برخوردارنیست اما به حیات خود ادامه می دهد ، چادرشب،محصولات دستبافت، ظروف سفالین ، صنایع حصیری وفرش هاو بقیه ی محصولات نمدی از آن جمله اند .بازار زیر نظر شهرداری اداره می شود امکاناتی برای رفاه بازاریان ومشتریان ایجاد شده اما لازم است که با حفظ شکل سنتی برای ایجاد رفاه بیشتر اقداماتی صورت گیرد به عنوان مثال تغییر شکل تخت های عرضه ی محصولات وچادرها .وسعت بازار نزدیک به ده هزارمتر و پذیرای جمعیتی بالغ بر15 هزارنفر است . البته بسیاری از فعالیت های گذشته مثل معرکه گیری ، نقالی  نیز در این بازار اجرا می شد که منسوخ شده است .

 ازنکات جالب توجه رشد روز افزون فروشندگان زن  محصولات زراعی وباغی بومی است . که از طرفداران بسیاری برخوردار است ونکته ی جالب توجه تر این است که اکثر خریداران محصولات آنان نیز زن ها هستند .از دیگر نکات قابل توجه فروش محصولات دامی است که ازمحبوبیت بسیاری برخوردار است وکاملا به شکل سنتی دادوستد می شود . دیدن این جاذبه ی توریستی منحصر بفرد گیلانیان تداعی کننده وجود رونق اقتصادی در کنار رودها را دراعصار گذشته به یاد می آورد.ساماندهی بازار برای حفظ هویت فرهنگی این بازارها و غنای اقتصادی منطقه را به دنبال خواهد داشت .           

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش تصویری

حمایت از ما