راه رحیم آباد به قزوین

‍ 🌍اهمیت جاده رحیم آباد - اشکور به قزوین🌍

به قلم،  تقی غلامی دشتکی ( اشکوری) 
آبان ماه سال 1392

راه قزوین به اشکور و رحیم آباد رودسر

مسیر: شهر قزوین – دانشگاه بین المللی آزاد قزوین - جاده باراجین - زرشک - گردنه گدوک – کامان- فلار - بهرام آباد – شهر رازمیان- هیر- ویار - گردنه گون کوه - سپارده – لشکان – پرندان –بارگاه دشت - کاکرود- سی پل - گرمابدشت – جیرکل- نیلو- سفید آب- طول لات -شهر رحیم آباد

 جاده و راه رحیم آباد به قزوین و بالعکس از جنبه هاي اهمیت دارد .

اولا اینکه با احداث كامل جاده و آسفالت مناسب آن از جاده قزوين - اشكور و رودسر مسافتي كه مسافران قصد سفر از شهرهاي تهران،قزوين و ... به شهرهاي شرق استان  گيلان و شهرهاي غرب استان مازندران دارند،حدود 100 كيلمتر كمتر مي شود. در اين راستا كاهش هزينه هاي مرتبط ، صرفه جويي در وقت ، كاهش بار ترافيك بزرگراه قزوين به منجيل و رشت و... به طور چشمگيري موثر مي باشد. 

در نقشه ذيل خطوط قرمز و آبي مسير جاده هاي مذكر را نشان مي دهد كه موضوع كوتاهتر شدن مسير كاملا گويا مي باشد.

ثانيا" با احداث این راه منطقه شرق گیلان و حتی غرب مازندران و خصوصا منطقه محروم اشکور رحیم آباد از بن بست خارج شده و شاهد پیشرفت چشمگیر خواهند بود.
جنبه دیگر اهمیت این راه ایجاد جاذبه گردشگری و اکو توریسم می باشد. چرا که در طول مسیر از مناطق بسیار بکر و دست نخورده و زیبا عبور می کند و خود راه می تواند یک جاذبه گردشگری باشد .

برای مسافرت از این منطقه بسیار زیبا و بکر باید از جاده باراجین به شهر رازمیان و در ادامه به روستای هیرکه تا آنجا جاده آسفالته می باشد، عبور کرد . سپس وارد جاده خاکی شده و بعد از گذشتن از روستای  ویار( آخرین روستای منطقه  شمال قزوین) به گردنه گون کوه می رسیم و از آنجا به روستای سپارده که جزء شهرستان رامسر می باشد. پس از آن و طی مسافت حدود 10 کیلومتر به روستاهای لشکان (اولین روستای استان گیلان) و ابتدای جاده آسفالت می رسیم.

شایان ذکر است، از خروجی روستای هیر تا روستای سپارده و در ادامه آن تا روستای لشکان جاده خاکی و صعب العبور است و علت اینکه جاده در این منطقه اصلاح یا ترمیم نمی شود، مثل خیلی دیگر از روستا هایی است که در نواحی مرزی دو شهرستان یا استان واقع شده اند، مورد بی مهری و کم توجهی قرار گرفته است . این ناحیه بین سه استان گیلان ، مازندران و قزوین واقع شده است، هرچند که خود منطقه به خودی خود صعب العبور می باشد .

 بهر حال مسیر جاده مذکور از طریق نقشه هوایی و نقشه زمینی با اصلاحاتی تهیه شده است که در ادامه توجه شما را به آن جلب می نمایم.

فاصله مسیر بین شهر ها،مناطق و روستاها از را جاده رحیم آباد – اشکور به شهر قزوین 👇👇رحیم آباد تا سفید آب12 کیلومتر
قزوین- باراجین تا رازمیان۵۵  کیلومتر
رحیم آباد تا گرمابدشت25 کیلومتر
قزوین تا هیر   68 کیلومتر
رحیم آباد تابارگاه دشت43  کیلومتر
قزوین تا ویار  73  کیلومتر
رحیم آباد تا   لشکان    55 کیلومتر
قزوین تا گردنه گون کوه 85 کیلومتر
رحیم آباد تا  سپارده  65 کیلومتر
قزوین تا سپارده      97 کیلومتر
رحیم آباد تا گردنه گون کوه77 کیلومتر
قزوین تا لشکان    107 کیلومتر
رحیم آباد تا ویار    89 کیلومتر 

شهر رحیم آباد تاشهر قزوین از راه جاده اشکور  162  کیلومتر

🌍 منبع ؛ وبلاگ سایت دشتک از مناطق اشکور رحیم آباد رودسر 

گزارش تصویری

حمایت از ما