«ثقلین هوسم»؛ مؤسسه‌ای موفق با حداقل امکانات در گیلان

گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد: مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت ثقلین هوسم رودسر از جمله نخستین تشکل‌های خودجوشی در شرق گیلان است که موفق به اخذ مجوز رسمی از ارشاد شده است و تاکنون فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه کلام الله مجید و اهل‌ بیت(ع) انجام داده است.
 گروه مؤسسات قرآنی مردم‌نهاد: مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت ثقلین هوسم رودسر از جمله نخستین تشکل‌های خودجوشی در شرق گیلان است که موفق به اخذ مجوز رسمی از ارشاد شده است و تاکنون فعالیت‌های گسترده‌ای در حوزه کلام الله مجید و اهل‌ بیت(ع) انجام داده است.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، شاید شنیدن نام مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت ثقلین هوسم رودسر برای مردم خطه گیلان آشنا باشد اما برای اکثریت مردم کشورمان آمدن عنوان «هوسم» در کنار نام «ثقلین» کمی گنگ و نامفهوم است اما بد نیست بدانیم این عنوان نام قدیم شهر رودسر است که شاید بزرگان و کهنسالان این شهر به خوبی از علت نامگذاری و یا آوازه این شهر به این عنوان خبر داشته باشند. 
این مؤسسه که از جمله تشکل‌های مردمی خودجوش در کشور و در حوزه قرآن و عترت است که به صورت غیررسمی فعالیتش را از سال ۸۸ با برپایی کلاس‌ها و دوره‌های قرآنی در مساجد، هیئات و حسینیه‌ها با هدف گسترش و توسعه فرهنگ قرآنی آغاز کرده است و پس از روند صدور مجوز از سوی دو دستگاه سازمان تبلیغات اسلامی و همچنین ارشاد به دنبال اخذ مجوز برای رسمیت بخشیدن به فعالیتش رفته است که سرانجام در سال ۹۳ موفق به اخذ مجوز از ارشاد می‌شود.
این مؤسسه با مدیریت «محمد منزوی» که خود دارای مدرک مرتبط در این زمینه و دارای کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث است اداره می‌شود. وی در خصوص اعضای هیئت مدیره این مؤسسه و اینکه آیا مرکز دارای هیئت مدیره است؟ می‌گوید: «این مؤسسه دارای اعضای هیئت مدیره چون ابراهیم گلبانگ، صمد باقرپور هستیم که دارای سابقه بیشتر عضویت در مؤسسه هستند و به عبارت دیگر جزو اولین‌هایی بوده‌اند که فعالیتمان را با آنها آغاز کردیم اما بعدها دوستان دیگری چون میثم علی‌نژاد و میثم شاه‌نظری، اسماعیل حسین‌زاده و داریوش مرادزاده که از همگی قاریان و داوران قرآنی استان و شهر رودسر نیز هستند به عضویت هیئت مدیره در‌آمدند».

 مؤسسه ثقلین هوسم که فعالیتش را از بخش رحیم‌آباد آغاز کرده و در حال حاضر دارای قرآن‌آموزانی از سراسر شهرستان‌های استان گیلان است. منزوی ادامه می‌دهد: «حدود سه سالی است که فعالیتمان را در سطح شهر و روستا توسعه داده‌ایم. این مؤسسه تقریبا دارای ۱۷۰ حافظ قرآن است که حدود ۴۵ نفر آنها برای این منطقه هستند و سایر این حافظان برای دیگر مناطق گیلان چون املش، رودسر، لنگرود و ... هستند».
وی با اشاره به آشنایی که از کودکی با جلسات قرآن داشته است و علاقه‌مندی‌اش در زمینه گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه در خصوص علت راه‌اندازی این مؤسسه، اظهار می‌کند: «از دوران ابتدایی با قرائت قرآن آشنا شدم و نخستین معلمم نیز پدر بود که خودشان از قاریان سطح استان بوده‌اند. همچنین تا پایان سالی که دیپلم را اخذ کردم نیز هر سال به عنوان دانش‌آموز منتخب و راه یافته به مسابقات قرآن استان انتخاب می‌شدم. سال ۷۵ نیز رتبه نخست مسابقات قرآن دانشجویان گیلان در رشته ترتیل را کسب کردن و سپس به مرحله کشوری آن که در مشهد مقدس برگزار می‌شد، عازم شدم».

منزوی که در حال حاضر به‌عنوان مدیر کانون‌های فرهنگی تربیتی آموزش و پرورش در رودسر مشغول فعالیت است، اضافه می‌کند: «چند مورد هم مقام اول تا سوم را در مسابقات قرآن اوقاف و امور خیریه شهرستان رودسر را به‌دست آوردم. دوستانم پیشنهاد دادند که به‌دلیل علاقه‌ام به قرآن در زمینه تأسیس مؤسسه قرآنی و گسترش فعالیت در این عرصه با آنها همکاری کنم که در نهایت دوستان به دلیل شناختی که از من داشتند، بنده را به عنوان مدیر مؤسسه انتخاب کردند».

ظرفیت مؤسسه «ثقلین هوسم» با حداقل امکانات/ مؤسسه‌ای در شرق گیلان
این مدرس دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان‌های رودسر و املش با اشاره به فعالیت‌هایی که از سوی مؤسسه با حمایت جمعی از خیرین در زمینه جذب قرآن دوستان به فعالیت‌های قرآنی انجام گرفته، می‌گوید: «از معدود مؤسساتی هستیم که هنگامی که حافظان قرآن ما در آزمون سراسر حفظ معاونت قرآن و عترت ارشاد حائز رتبه و نمره بالای ۶۰ می‌شوند، علاوه بر اینکه گواهینامه آنها را از سوی معاونت اعطا می‌کنیم به آنها کارت هدیه که مبالغ آن از ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان متغیر است، اهدا می‌شود و همین موجبات انگیزه بیشتر آنها را برای استمرار و باقی ماندن در این عرصه، فراهم می‌کند».

وی همچنین در خصوص دیگر افتخار و امتیازات مؤسسه ثقلین هوسم رودسر، ادامه می‌دهد: «پس از اخذ مجوز فعالیت از ارشاد از سال ۹۳ تا‌کنون چند دوره از سوی معاونت قرآن و عترت، مؤسسه میزبانی آزمون‌های سراسر حفظ قرآن این معاونت را در شرق گیلان عهده‌دار بوده است».

 باید گفت این مؤسسه نیز از تکنولوژی روز غافل نبوده است و برای اینکه فعالیتش را در زمینه بسط فرهنگ قرآنی به حد کمال و تمام انجام دهد، کانال تلگرامی را نیز راه‌اندازی کرده است که علاوه بر به‌روزرسانی و به نمایش گذاشتن آخرین اخبار، عملکرد و فعالیت‌های مؤسسه، علاقه‌مندان و اعضای این کانال را با اطلاعات مربوط به حوزه قرآن و عترت آشنا کند.

هنگامی که از مدیر مؤسسه ثقلین هوسم رودسر در خصوص وجه تسمیه این تشکل مردمی به این عنوان می‌پرسم، می‌گوید: علت قرار دادن هوسم رودسر در کنار عنوان مؤسسه، به دلیل اینکه تشکل‌های قرآنی زیادی در کشور مشغول به فعالیت با عنوان «ثقلین» هستند، لذا با تصمیمی که اتخاذ شد، قرار شد چون نام قدیم شهرستان رودسر، «هوسم» بوده است این عنوان نیز در پس عنوان اصلی قرار گیرد تا بتوانیم مؤسسه را ثبت رسمی انجام دهیم و عنوان «ثقلین» را از پیامی که معمار نهضت اسلامی نبی مکرم اسلام(ص) در حدیث ثقلین و همراه همیشگی قرآن و اهل‌ بیت(ع) در کنار هم، داشتیم انتخاب کردیم چون در نظر داشتیم که فعالیت‌های مؤسسه را در دو حوزه قرآن و عترت انجام دهیم کما اینکه تا کنون در کنار برپایی دوره‌های قرآن چون روخوانی، روان‌خوانی، حفظ، ترجمه و مفاهیم و تفسیر و آموزش صوت و لحن نیز کارگاه‌ها و دوره‌های اعتقادی و مناسبتی چون آشنایی با سیره اهل‌ بیت(ع) با استقبال اکثریت مردم برگزار می‌شود».
ظرفیت مؤسسه «ثقلین هوسم» با حداقل امکانات/ مؤسسه‌ای در شرق گیلان
وی در خصوص مکان مؤسسه، اظهار می‌کند: «الحمدلله ما از ظرفیت مساجد و حسینیه‌ها و مدارس برای برپایی کلاس‌ها و دوره‌هایمان استفاده می‌کنیم چون اکثریت قرآن‌آموزان ما از همکاران فرهنگی در آموزش و پرورش و یا دانش‌آموزان هستند و از دیگر سو آموزش و پرورش شهرستان نیز مُصّر است تا از فضاهای آموزشی برای جذب بیشتر قرآن‌آموزان به قرآن استفاده شود، لذا این همکاری نیز به نحو احسن در حال انجام است».

وی جملاتش را با درخواستی از توجه مسئولان به منطقه رحیم‌آباد و توصیه‌ای به سایر مدیران مؤسسات قرآنی به پایان می‌برد و می‌گوید: «درخواستم از مسئولان قرآنی مربوطه این است که به منطقه رحیم‌آباد که در حال حاضر جزو مناطق در حال توسعه است بیشتر توجه کنند. از طرف دیگر مؤسسه ثقلین هوسم جزو نخستین مؤسساتی هست که در شرق استان گیلان مجوز فعالیت دریافت کرده است البته در کنار ما مؤسسات دیگری چون جامعةالقرآن و یا سایر تشکل‌های مردمی به صورت خودجوش در این زمینه فعالیت می‌کنند و همچنین اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان نیز در زمینه و عرصه فعالیت‌های قرآنی نیز برنامه‌های خوبی دارد اما باید بگویم در زمینه قرآن و عرصه‌های مختلف قرآنی راه برای فعالیت است و نباید منتظر باشیم که امکانات فراهم شود و بعد فعالیت کنیم. بلکه باید همت بلند داشته باشیم و توکل به خدا کرد و با حداقل‌ترین امکانات نیز می‌توان در این زمینه فعالیت کرد تا فردای قیامت شرمنده پیامبر خدا(ص) نباشیم».


یادآور می‌شود، مؤسسه فرهنگی قرآن و عترت ثقلین هوسم رودسر در گیلان، رحیم‌آباد، کوچه شهید مطهری، جنب حسینیه قرار دارد.
رحیم آباد